Ticari marka, mal veya hizmetlerinizi tanımlayan ve diğerlerinden ayıran kelime, logo veya slogan gibi ayırt edici bir işarettir.

Bir ticari markanın tescili, markayı kullanmak için yasal koruma ve münhasır haklar sağlar. Tüketiciler arasında kafa karışıklığına neden olabilecek veya markanızın ayırt ediciliğini azaltabilecek benzer markaları başkalarının kullanmasını önlemeye yardımcı olur.

Ticari marka tescili genellikle yenilenebilir 10 yıllık bir süre boyunca sürer. Markayı kullanmaya devam ettiğiniz ve tescilinizi yenilediğiniz sürece süresiz olarak korunabilir.

Evet, markanızı birden fazla ülkede korumak için tek bir başvuruda bulunmanıza izin veren Madrid Sistemi aracılığıyla uluslararası marka tescili talebinde bulunabilirsiniz.

Marka tescil süreci, kapsamlı bir araştırma yapılması, ilgili fikri mülkiyet ofisine başvuru yapılması, itiraz veya soruların yanıtlanması ve son olarak tescil belgesinin alınmasını içerir. Başvuru tarihinden itibaren herhangi gibi bir itiraz gelmediği müddetçe 4 ile 6 ay içerisinde tescil edilmektedir.

Patent, bir mucide verilen, yeni bir buluş veya teknolojik çözüm için koruma sağlayan münhasır bir haktır. Buluş sahibine, buluşu izinsiz olarak başkalarının yapmasını, kullanmasını veya satmasını engelleme hakkı verir.

Yeni, aşikar olmayan ve sanayiye uygulanabilirliği olan buluşlara patent verilebilmektedir. Buna yeni süreçler, makineler, madde bileşimleri ve mevcut buluşlarda faydalı iyileştirmeler dahildir.

Patent koruması tipik olarak patent başvurusunun yapıldığı tarihten itibaren 20 yıl sürer. Süre bitiminden sonra, buluş kamu malı olur.

Patent tescil süreci, bir önceki teknik araştırmasının yürütülmesini, bir patent başvurusunun hazırlanmasını ve dosyalanmasını, patent inceleme görevlisinin herhangi bir itirazına veya sorusuna yanıt verilmesini ve nihayetinde patent izninin alınmasını içerir. 1 ile 1 buçuk yıl süreci vardır.

Yenilik ve apaçık olmama gerekliliklerini etkileyebileceğinden, bir patent başvurusunda bulunmadan önce kamuya ifşadan kaçınılması genellikle tavsiye edilir. Bununla birlikte, bazı yetki alanları, ifşadan sonra bir patent başvurusu yapmak için bir ödemesiz süreye izin verir.

Faydalı model, teknik bir soruna pratik ve yenilikçi bir çözüm üzerinde münhasır haklar veren bir fikri mülkiyet koruma biçimidir. Patentlere kıyasla daha kısa ve daha az karmaşık bir tescil süreci sunar.

Faydalı modeller genellikle artımlı yenilikler için verilir ve genellikle 6 ila 10 yıl gibi daha kısa bir süre için koruma sağlar. Genellikle patentlere kıyasla buluşçuluk için daha düşük gereksinimlere sahiptirler.

Faydalı modeller tipik olarak patentlenebilirlik için gerekli buluş basamağını karşılamayan mekanik cihazları, araçları, küçük buluşları ve pratik çözümleri kapsar.

Faydalı model tescil süreci, buluşun uygunluğunun değerlendirilmesi, faydalı model başvurusunun hazırlanması ve dosyalanması, itiraz veya soruların yanıtlanması ve faydalı model tescil belgesinin alınmasını içerir. 1 ile 1 buçuk yıl tescil süreci vardır.

Bazı yetki alanlarında, buluş, patentler için gerekli olan daha yüksek yaratıcılık standartlarını karşılıyorsa, bir faydalı modeli patent başvurusuna dönüştürmek mümkündür. Spesifik kurallar ülkeye göre değişir.

Tasarım, bir ürünün görsel görünümünü veya süslemesini ifade eder. Bir ürüne benzersiz ve ayırt edici bir görünüm veren şekil, konfigürasyon, desen veya süsleme gibi özellikleri içerir.

Bir tasarımın tescil edilmesi, ürününüzün görsel görünümü üzerinde yasal koruma ve münhasır haklar sağlar. Ayrı bir pazar kimliği oluşturmanıza izin vererek, yetkisiz kopyalama veya taklidin önlenmesine yardımcı olur.

Tasarım tescili, ürün ambalajı, mobilya tasarımları, grafik tasarımlar, tekstil desenleri ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli endüstriyel veya süs tasarımlarını kapsayabilir.

Tasarım tescili, yetki alanına bağlı olarak tipik olarak 10 ila 15 yıl sürer. Korumayı ilk dönemin ötesinde sürdürmek için genellikle yenileme gerekir.

Tasarım tescil süreci, tasarımın doğru temsillerinin veya çizimlerinin sağlanmasını içeren tasarım başvurusunun hazırlanmasını ve dosyalanmasını içerir. Başvuru, yasal gerekliliklere uygunluk açısından incelenir ve onaylanması halinde tasarım tescil belgesi düzenlenir. Marka tescilinde olduğu gibi 4 ile 6 ay içerisinde tescillenir.

WhatsApp
1
Bizimle iletişime geçin!
Scan the code
Merhaba👋
Anlar Patent\'e Hoş Geldiniz
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?